28 січня 2021 року виповнюється 70 років з дня народження Леоніда Костянтиновича Каденюка, українського льотчика-випробувача, космонавта, першого і єдиного астронавта незалежної України.

Народився відомий українець в селі Клішківці Чернивецької області в сім'ї сільських вчителів.

 В 1967 році, після закінчення середньої школи зі срібною медаллю,  вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків.

Працював льотчиком-інструктором, а у 1976 році його було відібрано до загону радянських космонавтів  групи багаторазової космічної системи «Буран» у якості космонавта-випробувача.

З 1990 по 1992 рр. пройшов підготовку як командир транспортного корабля «Союз-ТМ», унікальні інженерну та льотну підготовку. Вивчив космічні кораблі «Союз», «Союз-ТМ», БТКК «Буран», Орбітальну станцію «Салют», частково орбітальний комплекс «Мир» та американський багаторазовий транспортний космічний корабель (БТКК) «Space Shuttle».

Літав на більше ніж 56 типах та модифікаціях літаків різного призначення. За час підготовки до космічних польотів пройшов підготовку з проведення наукових експериментів на борту космічних літальних апаратів у найрізноманітніших напрямках: біологія, медицина, метрологія, екологія, дослідження природних ресурсів Землі із космосу, геологія, астрономія, геоботаніка.

У 1995 році Каденюк Л.К. відібраний до групи космонавтів Національного космічного агентства України.

Пройшов підготовку в NASA до космічного польоту на американському космічному кораблі багаторазового використання як спеціаліст з корисного навантаження, а згодом здійснив космічний політ на американському БТКК «Колумбія» місії STS-87.

Автор п'яти наукових праць. Його книга «Місія — Космос» отримала перше місце на конкурсі «Книжка року 2009» в номінації «Обрії».

У Миколаєві був із робочим візитом у січні 2013 р. і відвідав нову експозицію краєзнавчого музею «Старофлотські казарми».

Помер, раптово, від серцевого нападу, 31 січня 2018 р., під час ранкової пробіжки в районі Царського Села в Києві.

Цікаві факти, пов’язані з діяльністю космонавта:

 Щоб потрапити до льотного училища, Каденюку довелось дописати собі один рік. Туди приймали з 17, а йому було 16.

 На старті шатла були присутні й односельці Каденюка, яких він запросив особисто. Йому надто хотілося, щоб і вони стали безпосередніми очевидцями найцікавішої події сучасності — польоту людини у космос. Адже до зірок вирушав їхній земляк, якого ті знали з дитинства.

 Для підготовки до польоту в космос необхідні значні кошти. Але політ Каденюка відбувся за домовленістю президентів України і США Леоніда Кучми та Білла Клінтона, й тоді Україна не заплатила жодної копійки.

 На дев’яту добу польоту — 27 листопада — було заплановано зв’язок з Україною. Уперше з космосу громадянин України вів діалог зі своєю державою. «Ми відкрили нову сторінку в історії нашої країни, нашої космонавтики...» — такими були слова Каденюка з космосу.

 Двічі екіпаж «Колумбії» під час польоту прокидався під звуки Гімну України. Завдяки Леоніду Каденюку вперше у космосі побували Герб і Прапор України. Також Каденюк узяв у космос портрет Тараса Шевченка та «Кобзар», який він згодом подарував Національному музею Тараса Шевченка в Каневі. Усі речі, що побували у космосі, отримали сертифікат із підписом кожного члена екіпажу.

 В Миколаївському обласному краєзнавчому музеї зберігаються фото з дарчим  написом космонавта.

  b_150_100_16777215_00_images_0179.JPGb_158_237_16777215_00_images_1189.jpg