Адреса музею: м. Миколаїв, вул. Адміральська, буд. 4
Час роботи: 09:00 — 17:00 щоденно, крім понеділка та останнього дня місяця
Вартість квитків: для дітей — 40 грн, для дорослих — 70 грн
Вартість квитків на 1 виставку: для дітей — 10 грн, для дорослих — 15 грн
Вартість екскурсій: для дітей — 50 грн, для дорослих — 80 грн
Телефон:
Cоціальні мережі
Миколаївський музей суднобудування і флоту — єдиний музей такого профілю в Україні. Його вважають перлиною корабельного краю та візитівкою міста. Він працює на правах відділу Миколаївського обласного краєзнавчого музею. Профіль музею — історично-технічний.
Старовинний будинок, у якому розміщується музей, є пам’яткою історії й архітектури. Він побудований у 1793 році у стилі класицизму за проєктом архітектора Петра Неєлова і служив канцелярією та помешканням для головних командирів Чорноморського флоту і портів та військових губернаторів Миколаєва і Севастополя протягом 1794-1900 років. В документах того часу він згадується як «адміральський будинок» і «царський палац». Музей у цьому будинку відкрито 30 липня 1978 року, а перед цим три роки тривали реставраційні роботи відповідно до проєкту останньої перебудови 1833-1834 років архітектора Карла Акройда.
Експозиція, розміщена у дванадцяти залах, багатопланова і налічує більше трьох тисяч предметів. Вона охоплює еволюцію кораблебудування й історію флоту в басейні Чорного моря з найдавніших часів і до сьогодення, знайомить з кораблями миколаївської побудови, з біографіями історичних осіб, які брали участь у розбудові флоту і міста, у створенні безпечних умов плавання суден. Через показ роботи суднобудівних заводів Миколаєва, конструкторських бюро («Марин Дизайн Інжинірінг Миколаїв», «Залив», «Пролайн», «Казенний проектно-дослідницький інститут кораблебудування» та ін.), учбових закладів, що готують кадри для флоту, у музеї презентують потенціал міста.
Вздовж чавунної огорожі музею встановлено бюсти флотоводцям, які у свій час зробили внесок у будівництво і розвиток Чорноморського флоту та гідрографічні дослідження Північного Причорномор’я та Світового океану. На відкритому майданчику експонують корабельну зброю та якорі різних часів.
Крім основної експозиції, понад 16 тисяч музейних предметів зберігаються у фондах. Це дбайливо зібрані колекції рідкісних видань з історії кораблебудування і флоту, світлин, карт і планів, навігаційних приладів, корабельного посуду, зразків флори і фауни Світового океану, якорів і корабельної зброї. Гордістю музею є найбільша в Україні колекція моделей кораблів і суден, виготовлена для музею судномоделістами, що складають ядро команди України з судномодельного спорту. Усе це можна побачити на тематичних виставках.
Крім виставок, у музеї проводять дитячі творчі конкурси, квести, уроки, дні відкритих дверей, зустрічі суднобудівників та моряків з відвідувачами музею, презентації книг, а також щорічні заходи в межах міжнародної акції «Ніч музеїв».
У 2014 році, під час проведення цієї акції, у Міжнародний день музеїв, МСІФ відродив традицію проведення народних концертів. Вона знайшла позитивний відгук у громадськості, жителів та гостей міста. Народні концерти створюють міський рекреаційний простір і відроджують військові духові та інструментальні оркестри. Також під час «Ночі музеїв» у МСІФ відбуваються тематичні майстер-класи.
Щорічно музей відвідують понад 50 тисяч людей. А за весь період свого існування музей прийняв близько 2,5 млн гостей. У книзі почесних гостей залишили автографи льотчики-космонавти, політики, посли та консули діячі культури та мистецтва, письменники, журналісти, військові з США, Австрії, Польщі, Аргентини, Греції, Китаю, Японії тощо. свого часу, його було включено в маршрут екскурсійного туру членів військово-історичного клубу Швеції. Сьогодні МСІФ — один із найбільш значних історично-культурних центрів Миколаєва, а також його віднесено до 100 найкращих музеїв світу.
Наукові співробітники музею займаються глибоким та всебічним вивченням історії суднобудування, збиранням і збереженням найцікавіших і найцінніших предметів, створенням науково обґрунтованої високохудожньої експозиції, науково-просвітницькою роботою, а також комплектацією науково-технічної бібліотеки та фондів музею.
Експозиція розповідає про природні особливості Первомайщини та українське декоративно-ужиткове мистецтво.
В період нацистської окупації на території області діяли 110 підпільних груп та організацій і два партизанські загони, з діяльністю яких ознайомлює експозиція музею.
Історія Очаківщини від постантичних поселень до подій Другої світової війни. Музей тимчасово закрито.
Історія боротьби молодіжних підпільних організацій з окупацією у радянські часи.