>

Очаківський військово-історичний музей

Frame-4

МУЗЕЙ ТИМЧАСОВО ЗАКРИТО

Cоціальні мережі

Очаківський військово-історичний музей відкрився 7 липня 1972 року в будівлі Свято-Миколаївського собору (колишня турецька мечеть). Згодом він отримав нове приміщення в центрі міста, і з 2008 року оновлений музей відкрито для відвідувачів.

Експозиція музею розміщується у трьох залах і налічує близько двох тисяч експонатів, що висвітлюють історію краю від постантичних поселень до подій Другої світової війни. Перший розділ експозиції присвячено освоєнню Причорноморських степів східними слов’янами Київської Русі у ІХ-Х ст. та перебуванню частини земель Північного Причорномор’я у складі Польсько-Литовської держави.

Другий розділ присвячено турецько-татарському володарюванню на території Північного Причорномор’я в ХV-ХVІІ ст., заснуванню Очаківської фортеці і Кінбурнського укріплення та супроводжується предметами, знайденими під час українсько-турецьких археологічних експедицій 1997-1998 років під керівництвом професорів Світлани Біляєвої і Боскурт Ерсой (монети татарського ханства, прикраси, деталі військового спорядження тощо).

Третій розділ експозиції — про походи запорозьких козаків під стіни фортеці Очаків: про Дмитра (Байду) Вишневецького, який у 1556 році врятував з фортеці чимало невільників; про Петра Конашевича-Сагайдачного, який прославився морськими походами проти турок; про Івана Сірка, який у 1669 році здійснив дуже вдалий військовий маневр, звільнивши з фортеці Очаків православних полонених. Увагу відвідувачів завжди привертає колекція люльок, казан для приготування їжі, зразки зброї, макет козацької чайки авторства Романа Догара.

Далі експозиція висвітлює події боротьби між Росією та Туреччиною за узбережжя Чорного моря. Цю частину експозиції супроводжують картини, гравюри, діорами, вогнепальна та холодна зброя, нагороди, трофейні знамена, монети, турецькі печатки та ін.

В 1792 році на руїнах фортеці було засноване повітове місто Очаків, про яке розповідають у наступному розділі експозиції. Особисті речі, фотографії та документи місцевих жителів доповнюють розповідь про соціально-економічне життя міста. Тут є копії креслень і планів унікальної гідротехнічної споруди — острова Миколаївської Приморської батареї на Очаківському (Кінбурнському) рейді Дніпро-Бузького лиману.

Матеріали про події Першої світової війни, революцій та громадянської війни на очаківщині знайомлять з учасниками цих подій. Також представлені експонати, що характеризують післявоєнний розвиток краю.

Останній розділ експозиції висвітлює події Другої світової війни. Незначний за чисельністю воєнно-морський гарнізон, основу якого складали підрозділи Очаківського укріпленого сектора берегової оборони Одеської воєнно-морської бази ЧФ встали до оборони. З 21 серпня 1941 року ворожі війська вдерлися в Очаків, і розпочався окупаційний режим, що тривав 955 днів. В місті розташовувалася румунська префектура, жандармерія, військовий суд. Від окупації Очаків визволили 31 березня 1944 року війська 5-ої ударної армії 3-го Українського фронту.

В музеї працюють і постійні виставки: «Український художник Амвросій Ждаха», «Відлуння античного світу», «Літопис ратних справ». Частина виставки присвячена трагічній боротьбі України з військовою агресією рф. В музеї є експозиційний майданчик під відкритим небом із зразками зброї та корабельного оснащення 18-20 ст.

Зараз місто Очаків знаходиться під постійними обстрілами ворога, тому музей вимушений був зачинити свої двері для відвідувачів. Але співробітники продовжують працювати, розробляючи нову концепцію, щоб за першої можливості відкрити музей для відвідувачів.

Філії

  • Frame-5

    Первомайський краєзнавчий музей

    Експозиція розповідає про природні особливості Первомайщини та українське декоративно-ужиткове мистецтво.

    На сторінку філії
  • Frame-2

    Музей «Підпільно-партизанський рух»

    В період нацистської окупації на території області діяли 110 підпільних груп та організацій і два партизанські загони, з діяльністю яких ознайомлює експозиція музею.

    На сторінку філії
  • Frame-1

    Миколаївський музей суднобудування і флоту

    Перлина корабельного краю та візитівка Миколаєва.

    На сторінку філії
  • Frame-3

    Музей «Партизанська іскра»

    Історія боротьби молодіжних підпільних організацій з окупацією у радянські часи.

    На сторінку філії