Нещодавно  виповнилося 115 років з дня заснування села Богемка Врадіївського р-ну. Це єдине поселення в Миколаївській області, засноване чехами - євангелістами. До ювілейної дати в Миколаївському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка, що розповідає про історію населеного пункту, його жителів, їхні долі.

Біля витоків заснування села стояли 5 сімей, які приїхали з Чехії та Польщі. Вони взяли в оренду землю у місцевих поміщиків Броцького й Крауса та стали займатися сільським господарством. Перші роки люди жили в тимчасових землянках і лише в 1907 році були побудовані будинки. Старовинні фото зберегли обличчя поселенців: ось родина Франца Златніка, наречені під час вінчання, молоді люди, які повернулися з фронтів І світової війни ...

Серед перших побудованих будівель була школа, в якій викладання велося чеською мовою. В експозиції - віньєтка Київської педагогічної школи - єдиного навчального закладу в Україні, що випускав вчителів для чеських національних шкіл аж до 1938 року. Серед випускників були жителі Богемки В'ячеслав Петрак, Людвіг і Фрідріх Райхерт.

Особливу увагу на виставці приділено подіям 1939-1945 рр. Після звільнення Миколаївщини від фашистських загарбників 78 жителів Богемки були призвані в армію, 62 з них воювали в 3-й незалежній бригаді 1-го Чехословацького армійського корпусу в СРСР під командуванням Людвіка Свободи. Багато з них у 1945 р. звільняли Прагу. Комплекс документів і фотографій розповідає про Мілослава Францович Андрле - учасника ІІ світової війни, нагородженого орденом Великої Вітчизняної війни, Чехословацьким Військовим хрестом, рядом інших нагород. Все життя він працював у колгоспі, брав активну участь у житті громади, за що здобув любов і повагу жителів села.

Релігійне життя займало і займає особливе місце в житті мешканців села. Знаменною подією стало будівництво і освячення 20 жовтня 1996 року Віфлеємської каплиці - першої в Україні євангельської церкви. У каплиці не тільки проходять богослужіння, а й працює недільна школа з вивчення чеської мови, є бібліотека і музей з чудовою колекцією, що відображає побут селян.

Співробітники музею неодноразово бували в Богемкці, вивчали історію і культуру цього населеного пункту. Майже всі мешканці завжди гаряче відкликалися на прохання музейників та надавали матеріали. Отже вітаемо богемчан із знаменною датою, бажаємо здоров’я, радості та процвітання.

b_150_100_16777215_00_images_IMG_6380.JPG b_150_100_16777215_00_images_IMG_6384.JPG